Oko w oko z historią: Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec to jedna z najważniejszych atrakcji na Mazurach, której żaden miłośnik historii nie może pominąć. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

W czasie II wojny światowej Mazury stały się obszarem niezwykle istotnym dla III Rzeszy, a powstałe tu obiekty wojskowe do dziś intrygują. Jedną z najciekawszych pamiątek wojennych w tej części kraju jest Wilczy Szaniec – główna kwatera Adolfa Hitlera. Wilczy Szaniec powstał w lesie, w pobliży wsi Gierłoż koło Kętrzyna. Co ciekawe, przez teren tej kwatery przebiegała bardzo ważna dla Niemców linia kolejowa, która łączyła Kętrzyn z Węgorzewem. Powierzchnia Wilczego Szańca liczyła sobie aż 250 ha, a teren ten otoczono drutami, zasiekami oraz polami minowymi. A co z załogą? Wiadomo, że na terenie Wilczego Szańca zazwyczaj przebywało około 2100-2200 osób. Byli to głównie oficerowie sztabowi, osoby zajmujące się łącznością oraz kucharze, fryzjerzy, lekarze oraz sekretarki. Najważniejszym mieszkańcem tej kwatery był oczywiście Adolf Hitler, który pojawił się tu w czerwcu 1941 roku i przebywał w kwaterze aż do listopada 1944 roku. Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach tego miejsca jest nieudany zamach na życie przywódcy Trzeciej Rzeszy, do którego doszło w lipcu 1944 roku. Dziś o roli tego miejsca przypominają nam pozostałości licznych budowli oraz potężnych obiektów, z których niemieccy wojskowi korzystali tutaj w okresie II wojny światowej.

Wilczy Szaniec to jeden z najważniejszych punktów w programie historycznej wycieczki po Mazurach oraz miejsce, które swym charakterem i rozmiarami może zrobić ogromne wrażenie na każdym turyście. Jedno jest pewne – spacer po tym terenie będzie wyjątkową lekcją historii, szczególnie w chwili, gdy skorzystamy z usług lokalnego przewodnika.

Dodaj komentarz