Jak przygotować się do zawodów strzeleckich?

Strzelectwo sportowe to bardzo popularna dziedzina sportu. Interesują się nią nie tylko dorośli, ale również młodzież, która swoją przygodę z tym sportem zaczyna jeszcze w szkole średniej. Dla niektórych to tylko epizod w życiu, dla innych prawdziwa pasja; wszyscy jednak odwiedzają sklep z bronią, w którym mogą zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria.

  1. Broń myśliwska i sportowa tylko dla osób z pozwoleniem
  2. Sklep z bronią – co można w nim kupić?
  3. Nie tylko sklep z bronią, ale również centrum szkoleniowe

Pistolety, rewolwery, karabiny i amunicja to tylko przykłady produktów, które powinien nabyć miłośnik strzelectwa. Jednak zanim uda się on do sklepu z bronią, powinien wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na broń.

Broń myśliwska i sportowa tylko dla osób z pozwoleniem

Według aktualnie obowiązujących przepisów, każdy, kto chce wejść w posiadanie broni palnej, musi posiadać na nią stosowane pozwolenie, wydawane przez komendanta wojewódzkiego Policji. Co do zasady o takie pozwolenie może wystąpić osoba, która ukończyła 21 lat, jednak w niektórych przypadkach, pozwolenie udzielane jest również osobom po 18. roku życia, na wniosek szkoły, Polskiego Związku Łowieckiego, stowarzyszenia obronnego lub organizacji sportowej. Ulga ta dotyczy jedynie broni sportowej i myśliwskiej. Dodatkowe warunki to:

  • posiadanie stałego miejsca pobytu na terenie Polski oraz zdolności fizycznej i psychicznej do posługiwania się bronią. Zdolność ta powinna być orzeczona przez lekarza i psychologa;
  • brak uzależnienia od środków psychoaktywnych lub alkoholu;
  • niekaralność;
  • przedstawienie ważnej przyczyny posiadania broni;
  • niesprawianie zagrożenia dla siebie lub bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Pozwolenie wydawane jest na określony rodzaj i liczbę broni. Na jego podstawie organ policyjny wydaje również zaświadczenie, które uprawnia do nabycia broni. Z takim zaświadczeniem można odwiedzić sklep z bronią i zakupić niezbędne środki bojowe.

Sklep z bronią – co można w nim kupić?

Sportowcy, którzy przygotowują się do zawodów, zwykle chcą ćwiczyć na własnej broni. Posiadając pozwolenie na jej zakup, można udać się do właściwego sklepu i nabyć odpowiednią broń i wszelkie niezbędne akcesoria. Uczestnikom zawodów najczęściej potrzebna jest broń sportowa, wśród której znajdują się różnego rodzaju pistolety, rewolwery, strzelby i karabiny, a także dopasowana do nich amunicja. Odpowiedni kaliber broni pomoże dobrać wykwalifikowany doradca w sklepie. Dla strzelców, którzy poważnie myślą o udziale w zawodach i rozwijaniu swoich umiejętności strzeleckich, dostępne są również dodatkowe akcesoria – tarcze, kabury, termowizja czy optyka do broni, ochronniki słuchu, a w wielu przypadkach także odzież. Wszystkie produkty z profesjonalnego sklepu są dopuszczone do sprzedaży w Polsce, a więc w pełni legalne.

Nie tylko sklep z bronią, ale również centrum szkoleniowe

Regularne trenowanie strzelectwa to podstawa dobrego przygotowania do zawodów. Strzelcy, którzy chcą stale się doskonalić, mogą zastanowić się nad rozszerzeniem swojego przygotowania i wzięciem udziału w szkoleniach strzeleckich, dopasowanych do swojego poziomu umiejętności. To też dobry sposób na poszerzenie horyzontów strzeleckich i spróbowanie się w dyscyplinie, która do tej pory stanowiła dla strzelca tajemnicę. Na szkoleniu można nauczyć się obsługi danego rodzaju broni oraz dowiedzieć się, jak obchodzić się z amunicją. Warto wziąć w nim udział, przygotowując się nie tylko do zawodów, ale również do zdania egzaminu na patent strzelecki.