Mirosławiec i dzieje Wału Pomorskiego

Mirosławiec to miasto, które z pewnością zainteresuje miłośników historii. Dla tych, których w szczególności fascynują dzieje II wojny światowej będzie to z pewnością miejscowość godna uwago i wyjątkowo ciekawa. Dlaczego? Popularność Mirosławca wśród amatorów historii zależy przede wszystkim od działającego tu Muzeum Walk o Wał Pomorski. Muzeum to przypomina o jednej z najpotężniejszych linii obrony, która w trakcie II wojny światowej odegrała bardzo ważną rolę.
Wał Pomorski to nic innego, jak silnie ufortyfikowany system obronny, wzniesiony przez Niemców w latach 20 i 30 XX wieku.

W skład tego imponującego systemu wchodziły liczne schrony, które łączono ze sobą za pomocą całego systemu rowów. Wał Pomorski obejmował również takie elementy, jak zapory przeciwczołgowe, zasieki oraz pola minowe. Najważniejszym elementem Wału Pomorskiego były jednak potężne fortece, które zbudowano m. in. w Starym Osiecznie oraz w Wałczu.
Wał Pomorski znany stał się głównie z zaciętych walk. Dziś pozostały po nim liczne ślady w terenie, które powoli stają się atrakcją turystyczną. Wał Pomorski doczekał się również specjalnej placówki muzealnej, dzięki której każdy może poznać jego dzieje. To muzeum jest obecnie największą atrakcją Mirosławca.

Dodaj komentarz